Aukcia

AUKCIA – nový trend pri predaji nehnuteľností?!


Niektorý z vás možno už zaregistrovali nový trend, ktorý k nám mieri zo západu. Pojem „aukcia“ pozná väčšina z nás. Existujú portály, kde môžete predávať formou aukcie rôzne komodity.Asi najznámejším portálom je Aukro.cz. Tento spôsob predaja sa teší čoraz väčšej obľube, pretože umožňuje predávajúcim získať maximálnu predajnú cenu. Najčastejšie sa aukcia využíva v zberateľstve, umení, starožitníctve a elektronike.


Súčasná situácia na trhu s nehnuteľnosťami – vysoký dopyt a nízka ponuka, umožnila vstup tohto spôsobu predaja aj do realít. Pre úspešný aukčný predaj potrebujete mať na jednom mieste a v jeden moment väčší počet záujemcov. Títo medzi sebou „súťažia“ o získanie ich vysnívaného tovaru/služby/nehnuteľnosti.


Na Slovensko prichádza aukčný predaj nehnuteľností len pozvoľna. Dovolím si však tvrdiť, že o pár rokov bude bežnou súčasťou ponuky všetkých realitných kancelárií. Podobne ako 3D scan nehnuteľnosti. Veľa ľudí pochybovalo, že sa tento spôsob prezentácie na Slovensku uchytí. Realita? Dnes už každá lepšia RK má vo svojom portfóliu aj tento spôsob prezentácie nehnuteľnosti.


A prečo má tento spôsob predaja veľký potenciál? Dnes nie je výnimočná situácia, že sa pri predaji nehnuteľnosti stretne 10 aj viac záujemcov. Tým, že ponuka je menšia ako dopyt, stáva sa to pomerne bežne.


Ako si vyberiete záujemcu, s ktorým podpíšete rezervačnú zmluvu? Jeden záujemca vám prvý zatelefonoval, druhý však bol prvý na obhliadke. Ďalší sa prvý vyjadril, že má o nehnuteľnosť vážny záujem. Komu dáte prednosť? Každý bol v niečom prvý.


Moja odpoveď je "aukcia". Tento spôsob je férový ku všetkým zúčastneným záujemcom, pretože nezvýhodňuje nikoho len preto, že si inzerát pozrel o hodinu skôr alebo sa mu podarilo ísť skôr na obhliadku. Z pohľadu predávajúceho je výhodou to, že za svoju nehnuteľnosť dostane maximálnu možnú cenu. Príde mi to win-win riešenie – aj vám?


Ale pozor. Aj aukcie musia mať svoje jasné pravidlá a priebeh. V opačnom prípade môže takýto predaj skončiť fiaskom. Z tohto dôvodu je dobré mať niekoho, kto takýto predaj vie odborne a bezpečne zrealizovať. 


Ako prebieha predaj formou aukcie u nás?


-       V prvom rade musí s touto formou predaja súhlasiť majiteľ nehnuteľnosti. Po krátkej prezentácii sa sám rozhodne, či chce predaj realizovať klasickým spôsobom alebo si vyberie predaj formou aukcie.


-       Ak je rozhodnutý pre túto metódu a máme dojednané všetky podmienky predaja, podpisuje sa Zmluva o poskytovaní realitných služieb. V tejto zmluve sú ukotvené všetky dohodnuté podmienky spolupráce a predaja.


-       V zmluve je uvedená požadovaná predajná cena (trhová cena + predstava majiteľa nehnuteľnosti). Pre aukčný predaj je však dôležité stanoviť aj vyvolávaciu cenu, ktorá by mala byť mierne pod trhovou cenou. To zabezpečí dostatočný počet záujemcov o danú nehnuteľnosť.


-       Po nastavení podmienok prechádza väčšina zodpovedností na nás. Pripravíme pôsobivú prezentáciu – homestaging, profesionálne foto, videoobhliadka, 3D scan nehnuteľnosti a letecké zábery.


-       Spustíme masívnu propagáciu s cieľom prilákať čo najviac záujemcov. Využívame najnavštevovanejšie realitné portály a sociálne siete. Dôležité je tiež, aby potencionálni záujemcovia vedeli vopred, že nehnuteľnosť sa bude predávať formou aukcie. Túto skutočnosť je potrebné kvalitne odkomunikovať.


-       So záujemcami vykonáme obhliadky. Výhodou je, že obhliadky sa naplánujú na 1 – 2 dni. Nehrozí, že vám budeme narúšať každý deň vaše súkromie.


-       Po ukončení obhliadok a nazbieraní dostatočného množstva záujemcov sa stanoví termín aukcie. Každý zo záujemcov dostane pozvánku s odkazom na stránku aukcie a presné inštrukcie.


-       Aukcia prebieha online, na profesionálnej platforme, vytvorenej priamo pre tento účel. Počas trvania aukcie (cca 60 minút) prihlásení účastníci vidia najvyššiu ponuku a prihadzujú podľa ich uváženia a možností.


-       Po uplynutí času je kontaktovaný záujemca s najvyššou ponukou. Do 24 hodín podpíše rezervačnú zmluvu a zloží rezervačný poplatok. V opačnom prípade dostáva šancu ďalší záujemca s druhou najvyššou ponukou.


-       Ďalší postup je totožný s klasickou formou predaja. Na rad prichádza príprava zmlúv, zabezpečenie financovania, prepis na katastri a odovzdanie nehnuteľnosti novému šťastnému majiteľovi.


Páči sa vám takýto spôsob predaja? Chceli by ste aj vy získať z predaja vašej nehnuteľnosti maximum? Ak áno, neváhajte sa na nás obrátiť. Predaju nehnuteľností formou aukcie rozumieme (a máme na to dokonca aj certifikát).